Menu
wróć
12 / 13 / 2018

Jak urządzić salon z kominkiem?

Jak urządzić salon z kominkiem?

Wiele osób nie wyobraża sobie swojego domu bez obecności kominka, który staje się coraz popularniejszym elementem wystroju salonu. Stanowi on nie tylko źródło ciepła, które doskonale sprawdzi się w długie, zimowe wieczory, ale również pełni rolę ozdobną. Z pewnością doda on wnętrzu uroku, a także sprawi, że stanie się on o wiele bardziej przytulny oraz komfortowy.

 

półka do salonu


Na co należy zwrócić uwagę, wybierając kominek?

W związku z podwójną funkcją, jaką może pełnić kominek, należy zastanowić się nad jego pożądanym zastosowaniem w naszym domu. Jeżeli decydujemy się na niego jedynie ze względu na kwestie estetyczne, warto zastanowić się nad zakupem urządzenia na biopaliwo. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu oraz pieniędzy. Nie wymaga on bowiem czasochłonnej obsługi, a także dużej ilości opału. Ponadto, wówczas doskonale spełni się kominek z paleniskiem otwartym, który prezentuje się niezwykle efektownie i dodaje stylu oraz elegancji naszemu pomieszczeniu. Jeżeli jednak nasz kominek ma pełnić rolę grzewczą, należy poświęcić nieco uwagi jego parametrom technicznym, które znacząco wpływają na funkcjonalność urządzenia. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest zakup modelu z paleniskiem zamkniętym, który będzie w stanie skutecznie ogrzać sporą przestrzeń. W ich przypadku spalanie drewna odbywa się bowiem w zwolnionym tempie, co spowodowane jest ograniczonym dostępem powietrza do środka paleniska. Pozwala to gromadzić większą ilość ciepła wewnątrz kominka oraz znacznie efektywniej ogrzewać pomieszczenia tego wymagające. Aranżując salon z kominkiem, należy również pamiętać o dobraniu odpowiedniej stylistyki urządzenia, które wówczas doskonale wkomponuje się w wystrój pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Chcąc pokusić się o styl nowoczesny, warto zaopatrzyć się w kominek, który charakteryzuje się minimalizmem, a zarazem jest pełen elegancji. Można także pozostać wiernym tradycji, co wyrażone zostanie poprzez stylistykę klasyczną. Miłośnicy praktycznych zastosowań mogą natomiast zdecydować się na model, który wyposażony jest w pojemne szafki oraz otwartą półkę. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań klienta, a także od jego możliwości lokalowych.

 

stylowy stół do jadalni 

 
W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo, gdy posiadamy kominek?

Jak powszechnie wiadomo, kominek stanowi źródło ciepła. Jego nieodpowiednie użytkowanie oraz lokalizacja mogą sprawić, że bezpieczeństwo nasze oraz naszych mebli i dodatków stanie pod znakiem zapytania. Aby prawidłowo o nie zadbać, należy zachować odpowiednią odległość od pozostałych mebli, takich jak stolik czy kanapy. W przypadku kominka zamkniętego, powinna ona wynosić od 110 do 160 centymetrów, natomiast kominek otwarty wymaga zachowania około 200 centymetrów odległości. Podłoga powinna być zabezpieczona za pomocą specjalnej płyty, która ochroni ją przed palącymi się fragmentami drewna wypadającymi z paleniska. Musi ona mierzyć około 100 centymetrów w przypadku kominka otwartego, natomiast model zamknięty wymaga długości mieszczącej się w granicach od 60 do 70 centymetrów. Wówczas zyskujemy również miejsce na parawan, którego funkcją jest zarówno zapewnienie dodatkowej ochrony, jak i rozproszenie emitowanego ciepła na boki, dzięki czemu w żaden sposób nie zagraża ono naszym meblom.

komentarze

Średnia ocena: /5 na podstawie 1 opinii
Dominika
Zawsze chciałam w salonie mieć kominek, namówiłam męża żeby zrobił i teraz mam piękny kominek.
dodaj komentarz
koszyk
lp nazwa produktu ilość cena usuń
1 PLN
suma
0.00 PLN