Menu
wróć
09 / 06 / 2018

Salon w stylu skandynawskim

Salon w stylu skandynawskim

Jasne pomieszczenia, proste meble, stonowane kolory i starannie dobrane dodatki. Skąd wziął się styl skandynawski? Dlaczego tak łatwo zdobył popularność nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie? Jak to możliwe, że zaczerpnięta z zimnej północy estetyka sprawia, że nasze domy wyglądają ciepło i przytulnie? No i przede wszystkim, jak uzyskać taki efekt, we własnym domu.

Początek, czyli jak to wszystko się zaczęło

Za rozpowszechnienie stylu skandynawskiego w dużej mierze odpowiada szwedzki malarz tworzący na przełomie XIX i XX wieku Carl Larsson, a także jego żona. To właśnie ona urządziła swój dom w stylu skandynawskim. Artysta natomiast stworzył serie rysunków przedstawiających jej dzieło. Białe ściany, pomalowana na biało drewniana podłoga oraz meble z jasnego drewna, miały na celu rozjaśnić ciemne pomieszczenia. Skandynawowie szukali sposobów na nieprzyjazny klimat oraz krótkie dni. Estetyka ta zaczęła rozpowszechniać się na inne kraje cierpiące na brak słońca. Następnie, jasne kolory i proste formy zawładnęły sercami ludzi w całej Europie.

 

Główne założenia

Styl ten to przede wszystkim jasne, stonowane kolory, głównie biel i liczne odcienie szarości, połączone z naturalnym drewnem. W stylu skandynawskim liczy się światło. Zarówno naturalne, jak i to sztuczne. Nie znajdziecie tu ciężkich zasłon i firanek. Meble są lekkie i nowoczesne, często ustawione na drewnianych nogach. Króluje minimalizm i prostota. Tak urządzone pomieszczenia mogą wydać się chłodne i nieprzyjemne. Można je jednak z łatwością ocieplić przy pomocy dodatków. Koce, poduszki i pledy to stałe elementy skandynawskiej estetyki. To od nich zależy końcowy wygląd naszego mieszkania. Można wybrać bardziej wyraziste dodatki i kolory, zastosować odważne wzory geometryczne, motywy kwiatowe, lub zdecydować się na delikatniejszą, pastelową wersję. Podstawą jest jednak umiar. Styl skandynawski to w końcu ład i porządek.

Jakie meble wybrać?

Najważniejsze by każde z pomieszczeń było jak najbardziej funkcjonalne. W każdym z wnętrz powinny znajdować się tylko niezbędne meble. Nie ma tu miejsca na niepotrzebne szafki czy krzesła gdyż styl skandynawski nie lubi przepychu. Urządzanie domu czy mieszkania możemy zacząć od salonu. Pokój ten powinien być miejscem służącym zarówno do rozrywki, jak i odpoczynku. Może sofa EDIE lub fotel w stylu skandynawskim? Przydałby się także stolik, na którym będziemy mogli postawić poranną kawę i odłożyć czytaną przez nas gazetę. Idealna byłaby do tego ława w stylu skandynawskim NORDIC ND11. Potrzebujemy także półki na nasze zdjęcia i kolekcję szwedzkich kryminałów, całość doskonale zwięczy przeszklona witryna. Pamiętajmy, że luźno leżące rzeczy zakłócą harmonię i spokój, który próbujemy uzyskać. Niezbędna może okazać się także komoda. Całość wystarczy wzbogacić o kilka dodatków, dodać białe ściany i drewnianą podłogę. Przepis na salon w stylu skandynawskim jest już gotowy.

komentarze

Średnia ocena: /5 na podstawie 1 opinii
Justyna
Meble w tym stylu są ładne. Prosto i starannie wykonane. Pasują do większości aranżacji.
dodaj komentarz
koszyk
lp nazwa produktu ilość cena usuń
1 PLN
suma
0.00 PLN